Haber

Hollanda Parlamentosu İsrail’in Gazze’deki yıkıcı niyetlerine karşı çağrıda bulundu

Hollanda milletvekilleri, İsrail ordusunun “kasıtlı olarak altyapı ve sivil alanlarda büyük yıkım yaratma niyetinde olup olmadığı” değerlendirmelerini içeren Tel Aviv Büyükelçiliği’nden bilgi notunun sızdırılmasının ardından parlamentoyu konuyu değerlendirmeye davet etti. Gazze.

Brüksel merkezli Euractiv haber sitesine göre, Demokrat 66 (D66) Partisi’nden Sjoerd Wiemer Sjoerdsma, sosyal medya platformu X’e yaptığı açıklamada, partisinin ve Sosyalist Parti’nin parlamentoya konunun ele alınması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Çağrı, önümüzdeki hafta yapılacak seçimler öncesinde şu anda en çok oy alan parlamento grupları olan İşçi Partisi ve Yeşiller ile koalisyon ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik (CDA) tarafından şartlı olarak desteklendi.

Hollanda’nın Tel Aviv Büyükelçiliği Savunma Ataşesi tarafından yazılan belge Hollanda basınına sızdırıldı.

Bildirgede İsrail, askeri gücünü göstermek amacıyla Gazze’deki sivillere karşı “orantısız güç” kullanmakla suçlanıyor.

Belgede, İsrail ordusunun kasıtlı olarak Gazze’deki altyapı ve sivil alanlarda büyük yıkım yaratma niyetinde olduğu belirtilirken, Hamas’ı ortadan kaldırmanın “neredeyse imkansız” olduğu, İsrail’in Hamas’ı ortadan kaldırma konusunda gerçekçi bir stratejiden yoksun olduğu belirtiliyor.

Bilgi notunda, İsrail’in İran’a ve desteklediği gruplara hiçbir şey yapmaktan çekinmeyeceklerini göstermek amacıyla askeri gücünü ortaya koymaya çalıştığı belirtiliyor ve İsrail’in bu stratejisinin daha geniş bir bölgesel çatışmaya yol açabileceği değerlendirmesine yer veriliyor.

haberaltunhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu