Ekonomi

Dünya basınında Türkiye’den BAE’ye ekonomi ziyareti

Uluslararası medya kuruluşları, Erdoğan’ın önde gelen ekonomi kadrolarının ilk yurt dışı ziyareti için BAE’yi tercih ettiğini duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, ‘piyasa aşığı’ olarak nitelendirilirken, Başkan Yardımcısı Yılmaz için ‘güvenilir teknokrat’ tabiri kullanıldı.

Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimi Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) kritik bir ziyarette bulundu.

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, başkent Abu Dabi’ye gitti.

ORTA DOĞU GÖZÜ: TÜRKİYE PAZARLARI İÇİN FON ARAYIŞI

İngiltere merkezli Middle East Eye, Yılmaz ve Şimşek’in Türkiye pazarları için fon aramak üzere BAE’ye gittiklerini yazdı.

İkilinin BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ve BAE Başkan Yardımcısı Şeyh Mansour Bin Zayed Al Nahyan ile görüşeceği belirtildi.

ŞİMŞEK PİYASALARIN SEVGİSİ YILMAZ TEKNOKRATA GÜVENDİ

Şimşek, “eski Wall Street bankacısı ve piyasa sevdalısı” olarak anılırken, Türkiye ekonomisinin ahengini sağlamakla görevli Yılmaz’ın da “sonuç alabilen, güvenilir bir teknokrat” olarak görüldüğü kaydedildi. .

BAE Devlet Başkanı Al Nahyan’ın Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile son iki yılda yakın ilişkiler kurduğu belirtildi.

BAE İLE YATIRIM ANLAŞMALARI

BAE; Türk gücü, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarım bölümlerine 10 milyar dolar yatırım yaptı.

Mart ayında BAE ve Türkiye, Abu Dabi’de iki ülke arasındaki ticareti önümüzdeki beş yıl içinde 40 milyar dolara çıkarmayı amaçlayan bir serbest ticaret anlaşması imzaladı.

BLOOMBERG: ERDOĞAN’IN BAE’DEKİ EKONOMİK KADROSU

ABD merkezli Bloomberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önde gelen ekonomi kadrolarının ilk yurt dışı gezisi için BAE’yi seçtiğini duyurdu.

Başkan Yardımcısı Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in BAE lideri ile görüşeceği belirtildi.

midyat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu